entry image

Dünyada büyümeye ve gelişmeye devam eden şirketler; stok yönetimi, satış yönetimi, kalite yönetimi, finans yönetimi, insan kaynakları yönetimi gibi iş süreçlerini yönetebilmek, ihtiyaç duyduğu bilgiye daha kolay ulaşabilmek ve maliyetlerini azaltmak için kurumsal kaynak planlaması (ERP) yazılımları kullanıyor. Siz de işinizi büyütmek ve geliştirmek istiyorsanız ve hala işinizde, ERP kullanmanın neden gerekli olduğunu bilmiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. Çünkü bu yazımızda, işinizde ERP yazılımlarına yatırım yapmaya değer 10 nedeni sizler için sıraladık.

1. Verimlilik Artışı

İşinizle ilgili raporlar oluşturmak, çizelgeler hazırlamak, envanter seviyelerini takip etmek gibi rutin ve yinelenen işler, ERP olmadan yapıldığında çalışanlarınızın zamanını alır ve insan hatalarına yer bırakır. Dolayısıyla şirketinizin üretkenliği azalır.

Bir ERP yazılımı, iş süreçlerinizin gerektirdiği rutin ve yinelenen işleri otomatikleştirerek çalışanlarınıza diğer işler için zaman kazandırır. Tüm iş verilerinizi, hataya yer vermeksizin ortaya koyar.

2. Gelişmiş Raporlama

Günümüz şirketlerinin, karar alma süreçlerini hızlandırabilmek için eş zamanlı ve doğru verilere ihtiyacı vardır. Birçok ERP yazılımı iş süreçlerinizle ilgili veriler toplayan raporlama araçları içerir.

Hatta ERP yazılımınızı, bir iş zekâsı (BI) sistemi ile kullanarak gerçek zamanlı raporlardan verilere dayalı tahminler yapabilirsiniz. “ERP ve İş Zekâsı Birlikteliği”  başlıklı blog yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

3. İşinizde Daha Çok Esneklik

Şirketinizin üretimden muhasebeye, stok yönetiminden kaliteye, insan kaynaklarından finansa kadar pek çok sürecini tek bir yerden bütünleşik bir şekilde yönetmenizi sağlayan ERP yazılımları, esnek yapısıyla çeşitli kaynaklardan gelen verilerle çalışabilmenize imkân tanır.

4. Müşteri Hizmetlerinizi Geliştirme

Hedefinde büyüme olan şirketler hem mevcut hem de potansiyel müşterileriyle ilişkilerini geliştirmelidir. ERP yazılımları müşterilerinize ait tüm bilgilerin, departmanlar arasında kolayca paylaşılmasını sağlar. Bu sayede müşteriye daha hızlı yanıt verebilir, sorunsuz teslimatlar gerçekleştirebilir ve siparişlerini doğrulayabilirsiniz.

5. Şirket Maliyetlerinizi Azaltma

Tüm iş süreçlerinizin otomasyonunu sağlamak, iş süreçlerinizin düzene girmesini sağladığı gibi rutin operasyonel işler için harcamanız gereken maliyetleri de düşürür. Yani hem çalışanlarınızı hem de kaynaklarınızı daha verimli kullanabilmenizi sağlar.

6. İş Süreçlerinizi Standartlaştırma

Dünyanın birçok yerindeki şirket, işine sağladığı faydalar nedeniyle ERP yazılımlarını kullanıyor. Farklı şirketler tarafından denenmiş, başarı elde etmiş yazılımları işinizde kullanmanız, dijital dönüşümün gerisinde kalmamak ve iş süreçlerinizi standartlaştırmak için oldukça önemlidir. Standartlaşan iş süreçleri; şirketinizin verimliliğini artırır, verilerinizde daha tutarlı sonuçlar ortaya koyar ve iş süreçlerinizi sürekli geliştirmenize imkân tanır.

7. Daha İyi Envanter Takibi

Şirketlerin büyüme hızıyla birlikte genişleyen envanter seviyelerini takip etmek ve izlemek güç duruma gelmektedir. ERP yazılımları, tedarik zincirinin her aşamasında yer alan; barkod kullanımı, seri numaraları gibi envanterlerinizi takip eder. Ürünlerinizin nerede olduğunu, hangilerinin hazırlandığını izlemenize imkân tanır.

8. Veri Güvenliği Risklerini Azaltma

İş süreçlerinize ait tüm verileriniz, farklı konumlarda yer aldığında; veri güvenliğiniz zayıflayabilir ve şirketiniz siber saldırılara karşı savunmasız kalabilir. Tüm verilerinizi tek bir ERP yazılımında depolayarak veri güvenlik risklerinden korunabilirsiniz.

9. Mobil Uyumluluk

Esnek çalışma modellerinin yaygınlaşmasıyla birlikte iş takibinde mobil cihazlar daha da önemli bir araç haline geldi. Çalışanlarınız, akıllı telefonları ile depo ve kalite verilerini anlık olarak girebilir ya da sorgulayabilir. Akıllı telefon kullanımı, ürünlerin standart zamanlarının tespitine, üretim aksamalarının analizine ve operatör verimliliğinin hesaplanmasına olanak sağlar.

10. Ekipleriniz Arasında İletişim ve İş Birliğini Geliştirme

ERP yazılımları sayesinde, artık bir raporu bulmak için onlarca dosyayı karıştırmaya ya da departman departman dolaşmanıza gerek yok. Tüm verileriniz tek bir ERP yazılımında olduğu için yetkili kullanıcılar sadece kontrol panellerine giriş yaparak verilere ulaşabilir. İhtiyaç duyulan raporu ya da veriyi ilgili kişiyle kolayca paylaşabilir. Dolayısıyla departmanlar arasında iş birliğini ve iletişimi geliştirir.

Şimdiye kadar işinizde neden ERP yazılımı kullanmanız gerektiğiyle ilgili 10 nedenden bahsettik. Bu 10 neden, sizi ikna ettiyse ya da ikna olmak için biraz daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız BilişimERP yazılımı ile ilgili bir demo talebi oluşturarak bize iletebilirsiniz. Alternatif olarak 0 850 888 06 43 telefon numaramızı tuşlayarak bizi arayabilir ya da info@ogebilisim.com.tr adresimize e-posta gönderebilirsiniz.

#erp , #verimlilik , #verigüvenliği , #raporlama , #esneklik

background

ÖGE Bilişim Çözümleri ile
işinizi dönüştürün