entry image

Bir taş ustası, önündeki taşı parçalamak için bıkmadan usanmadan ona vuruyordu. Belki otuz, belki elli, belki de yüz defa… Ancak henüz vurduğu taşta küçük bir çatlak bile oluşmamıştı. Usta, taşa bir kez daha vurdu. Sonra taş birdenbire ortandan ayrılıverdi. Peki taşı kıran sizce son vuruş muydu, ondan öncekiler mi?

Hepimiz bu taş ustasının hikayesiyle yaşamımızın bir anında karşılaşmışızdır. İşte bu taş ustası hikayesindeki gibi, şirketinizde ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) projelerini yönetmek ve şirketiniz içerisinde başarı ile uygulamak; zaman alan, emek gerektiren zorlu bir süreçtir. Çünkü ERP yazılımları, bir şirketin iş süreçlerinde ve iş yapış şekillerinde köklü değişimlere neden olur. Bu değişimi benimsemek ve doğru yönetmek başarıya ulaşmaktaki anahtarınızdır. Bu yazımızda, şirketinizde uygulanacak ERP projesinin başarılı olabilmesi için hangi kriterlere dikkat etmeniz gerektiğine değindik. Başarılı bir ERP projesi için yazımızı okumaya devam edin…

Proje Öncesinde Açık ve Net Bir Şekilde Her Detay Belirtilmeli

Başarılı bir ERP projesi için önceden hazırlık yapılarak projenin kapsamının belirlenmesi oldukça önemlidir. Projenin amacı, projenin ihtiyaçları, proje için gerekli insan kaynağı, üst yönetimin desteği, proje liderlerinizin yetkinlikleri ve yeterliliği gibi detaylar proje öncesinde açık ve net bir şekilde belirlenmelidir. Bir projeyi şirketinizde hayata geçirmeden önce tüm eksiklerinizi tamamlamak size, bir yol haritası çizer. Bu yol haritası ile projenizin ne kadar ilerlediğini takip edebilirsiniz.

ERP Projesinde Başarı için Üst Yönetimin Desteği Şart

Tüm yöneticilerinizi, ERP projesi için bir araya getirmelisiniz. Önce bu yazılımın başarısına onlar inanmalı ve benimsemeliler. Ancak yöneticilerinizi ERP projesi için ikna edebilir ve benimsemelerini sağlayabilirseniz, ekiplerinin de aidiyet hissetmelerini sağlamış olursunuz. Önce bu yeni sisteme yöneticiler inanacaklar ki, ekiplerini yeni bir sistem için motive edebilecekler. Ayrıca bu sayede proje esnasında karşılaşabileceğiniz güç durumlarda en doğru kişilerden geri bildirimler alabilirsiniz.

Çalışanların Katılımı Sağlanmalı

Herhangi bir şirkette kullanılan mevcut yazılım ya da sistemler varken değişikliğe gidilmesi ilk başta projede yer alacak çalışanları memnun etmeyebilir. Bu tutum aslında çalışan alışkanlıklarının, değişime karşı tepkisidir. Çalışanları bu değişime ikna edecek olanlar yöneticilerdir. Yöneticilerin çalışanları doğru yönlendirmesi, itirazlar karşısında değişime teşvik edici olması gerekir.

Eğer projede yer alacak çalışanlar, ERP projesinin kapsamını, sistemin şirkete getireceği kazanımların neler olduğunu başından itibaren öğrenirlerse süreç içinde benimsemekte çok güçlük çekmeyeceklerdir. Bunun için; çalışanların proje değerlendirme toplantılarına katılımlarının sağlanması, ERP projesine dahil edilecek çalışanların uzun vadeli olması, ERP yazılımı kullanacak çalışanların sistemi, verimlilik ve performans odaklı görmesi, tüm departmanların desteğinin alınması gerekmektedir.

Gerekli Özelleştirmelerin Neler Olduğu Önceden Planlanmalı

Şirketinizde uygulayacağınız bir ERP projesinde herkesin beklentisini karşılamaya çalışırsanız, şirketinizin gerçekten ihtiyaç duyduğu beklentileri karşılayamazsınız. ERP projenizde şirketinizin ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirme beklentilerinizi, ERP sağlayıcınıza önceden açıkça belirtmeniz, yazılımın uygulanma sürecinde boşuna zaman harcamanızın ve ortaya çıkabilecek bazı sorunların önüne geçecektir. Unutmayın, çok fazla özelleştirme yapmak projeyi amacından çıkarabilir ya da upgrade’lerde sorun yaratabilir.

ERP Çözümü için Yol Arkadaşınız Olmalı

ERP yazılımları, bir şirketin tüm iş süreçlerini etkileyen birçok modüle sahiptir. Talep ettiğiniz bu iş süreçlerini, yazılım üzerinde başarılı bir şekilde sürdürebilmek için size uzun süreli danışmanlık edebilecek bir yol arkadaşı seçmelisiniz.

Başarılı bir ERP projesi için kendinize bir yol arkadaşı arıyorsanız demo formumuzu doldurun,  sizi en kısa sürede arayalım.

#işyazılımları , #erp , #verimlilik , #rekabetgücü

background

ÖGE Bilişim Çözümleri ile
işinizi dönüştürün